Czym są flashcards i jak należy ich używać?

Flashcards, a więc karty obrazkowe są chętnie wybierane przez rodziców małych dzieci. Czym się charakteryzują i do czego służą? O czym trzeba pamiętać przy ich wyborze i jak się nimi bawić, aby uzyskać odpowiedni efekt? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Flashcards – co to takiego?

Flashcards, a więc karty obrazkowe to karty z ilustracjami prezentującymi różne rzeczy. Wykorzystuje się je często w trakcie nauki języków obcych. Sprawdzają się też doskonale w przypadku uczenia małych dzieci słownictwa. Przyswajanie języka odbywa się tutaj poprzez zabawę.

Karty typu flash wykonać można samodzielnie, ale tego typu produktów nie brakuje również w sklepach. Czym kierować się przy ich wyborze?

  1. Wytrzymałość – najlepsze flashcards to karty tekturowe i laminowane, które bez obaw wykorzystywać można przez długi czas.
  2. Design – ma duże znaczenie, bo dziecko musi wiedzieć, o jaki przedmiot chodzi. Zdjęcie czy rysunek musi jednoznacznie wskazywać na jakąś rzecz. Najlepiej sprawdzają się karty dość proste, a więc z białym tłem.
  3. Czytelność – jeśli na kartach znajdują się napisy, muszą być one napisane kolorze czarnym i wyraźną czcionką.

Flashcards – propozycje zabaw

Flashcards mimo prostej konstrukcji są naprawdę uniwersalne. Wykorzystać je można do wielu różnych zabaw. Oto kilka propozycji.

  1. Czego brakuje? – należy rozłożyć kilka lub kilkanaście kart np. na podłodze, a potem pokazać je i nazwać dziecku. Gdy maluch się z nimi oswoi, musi zamknąć oczy. Wtedy jedna karta znika i jego zadaniem jest wskazanie, której zabrakło.
  2. Co się zmieniło? – zasada jest podobna. Karty są rozkładane, dziecko się z nimi zapoznaje, a potem musi zgadnąć, które karty zamieniono miejscami. Stopień skomplikowania trzeba dopasować do wieku swojej pociechy.
  3. Dziurka od klucza – karty są zakryte, dziecko widzi przez dziurkę od klucza lub inny otwór jedynie ich fragmenty. Musi zgadnąć, co prezentuje dany rysunek.
  4. Odszukaj kartę – dziecko zapoznaje się z rozłożonymi kartami. Potem włącza się mu muzykę lub zajmuje inną czynnością. Po chwili ma za zadanie odnaleźć jak najszybciej daną kartę. Ćwiczy w ten sposób swój refleks i skupienie.
  5. Szpieg – dziecko ma za zadanie znaleźć obiekt, który ma na myśli jego rodzic. Na podłodze rozkłada się karty – opiekun opisuje jedną z nich, ale bez używania nazwy rzeczy. Naprowadza malucha na konkretny przedmiot.

Oczywiście to tylko kilka propozycji zabaw z flashcards w roli głównej. W praktyce jest ich znacznie więcej.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Obozy dla miłośników gier i technologii

Obozy dla miłośników gier i technologii

Obozy dla miłośników gier i technologii organizowane przez Kogis to idealne

Next
Rodzaje butów dziecięcych Geox
Kids Sitting On Green Grass Field

Rodzaje butów dziecięcych Geox

Dlaczego warto wybrać buty dziecięce Geox?

You May Also Like