O przyznaniu alimentów np. po rozwodzie decyduje sąd. Może się jednak zdarzyć, że kwota ta po jakimś czasie nie jest wystarczająca. Wówczas można się starać się o podwyższenie alimentów na dziecko, co jednak wymaga właściwego uzasadnienia.
- W jakiej sytuacji można złożyć pozew o podwyższenie alimentów?
- Co jaki czas można się starać o podniesienie alimentów?
- Komu może przysługiwać możliwość podniesienia alimentów?
- Procedura przy składaniu pozwu o podniesienie alimentów
W procedurze takiej zastosowanie mają konkretne przepisy polskiego prawa. Podstawa prawna takiego żądania opisana jest w art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Są to sytuacje, gdy wystąpienie do sądu o podwyższenie alimentów jest konieczne np. z uwagi na zwiększenie się potrzeb dziecka. Możliwe też, że nastąpiła zmiana sytuacji finansowej zobowiązanego. Każdorazowo też w takiej sytuacji, składając pozew, mamy obowiązek go uzasadnić, a także przedstawić dowody, które popierają nasze twierdzenia.
W jakiej sytuacji można złożyć pozew o podwyższenie alimentów?
Złożenie pozwu o podniesienie alimentów możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy wcześniej zostało już wydane prawomocne orzeczenie, które zasądziło alimenty. Zasądzone one mogą być na podstawie wyroku sądu rodzinnego, wyroku rozwodowego lub przy ugodzie, która została zawarta przed sądem.
Możemy się starać o zwiększenie wysokości elementów alimentów w sytuacji, gdy wydano wcześniej już wyrok alimentacyjny. Podstawą prawną w tej sytuacji jest art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że do zwiększenia alimentów może dojść wówczas, gdy zmieniły się okoliczności, na podstawie których wcześniej alimenty zostały przez sąd określone. Najczęściej jest to właśnie zmiana potrzeb dziecka lub też zmiany, które wystąpiły w zarobkach zobowiązanego lub w jego możliwościach majątkowych. Warunkiem jednak jest to, aby zmiany te były rzeczywiście istotne.
Niezbędne w tej sytuacji jest przygotowanie dokładnego wykazu bieżących kosztów związanych z utrzymaniem dziecka.
Co jaki czas można się starać o podniesienie alimentów?
Ważną kwestią jest również to, co jaki czas możemy występować o podwyższenie alimentów. W przepisach jednak żaden konkretny termin nie występuje. Kluczowe zawsze są potrzeby dziecka, które z różnych powodów mogą się częściej lub rzadziej zmieniać. Warto też mieć na uwadze to, że sam upływ czasu nie jest argumentem wystarczającym do tego, aby świadczenia alimentacyjne mogły być podwyższone.
Przepisy nie określają także konkretnej kwoty, o jaką alimenty mogą być podniesione. Każdorazowo podlega to indywidualnej ocenie. Podczas ustalania kwoty sąd bierze pod uwagę to, jakie są obecnie uzasadnione koszty dotyczące utrzymania dziecka, a także, jakie te potrzeby były wcześniej. Dokonuje się więc porównania, w jakim zakresie te potrzeby uległy zmianie. Kluczowe jest także ustalenie tego, jakie są aktualne możliwości zarobkowe osoby, która opłaca alimenty.
Warto pamiętać, że o przyznaniu alimentów może decydować właśnie sam fakt znacznej poprawy sytuacji finansowej strony, która płaci alimenty na dziecko. Wówczas, jak potwierdzi każdy radca prawny lub adwokat rodzinny, nawet wtedy, gdy dziecko ma zapewnione utrzymanie to i tak można starać się o podwyższenie alimentów. Wynika to z faktu, że dziecko ma zagwarantowane prawo do takiej samej stopy życiowej jak jego rodzice bez względu na to, czy opieka jest sprawowana oddzielnie, czy też wspólnie.
Utrata pracy lub zmiana zatrudnienia na gorzej płatne w przypadku strony, która zajmuje się dzieckiem to sytuacja, gdy płacący alimenty powinien zwiększyć ich wysokość. Celem nadrzędnym jest tu utrzymanie odpowiedniego standardu życia małoletniego.
Komu może przysługiwać możliwość podniesienia alimentów?
Najczęściej pozwy o zwiększenie alimentów składane są przez rodziców, którym zostały przyznane alimenty na dziecko. Należy też pamiętać, że w tej sytuacji powodem jest samo dziecko, a rodzic, który składa pozew, jest jego ustawowym przedstawicielem. Jeżeli chodzi o sprawy dotyczące podnoszenia wysokości alimentów, kosztów związanych z wpisem sądowym nie ponosi się.
Należy też pamiętać, że osiągnięcie pełnoletniości nie zamyka sprawy alimentów. O ich podniesienie może wnioskować osoba, która już ukończyła osiemnasty rok życia. Wsparcie to powinno być jej zapewnione, jeżeli nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia, gdy dziecko jest niepełnosprawne, choruje lub studiuje. Wówczas jednak pozew musi być złożony przez pełnoletnie dziecko.
Procedura przy składaniu pozwu o podniesienie alimentów
Kluczowe jest złożenie pozwu do właściwego sądu. Istnieją tu dwie drogi postępowania, ponieważ może to być Sąd Rejonowy w miejscu zamieszkania osoby, która będzie składać pozew lub Sąd Rejonowy w miejscu zamieszkania pozwanego. Dokument składa się w Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego.
Kluczowe są także kwestie formalne. W pozwie oznaczone muszą być strony procesu, a także wartość przedmiotu sporu. Należy wykazać też obecne koszty utrzymania dziecka, jak również własne źródła dochodu i koszty utrzymania. W tego typu pozwach sąd żąda zaświadczenia o wysokości zarobków – okres 6 miesięcy lub więcej wstecz. Możliwe też, że będzie trzeba dołączyć rozliczenie podatkowe za poprzedni rok. Przy składaniu pozwu nie jest jednak za taką procedurę wymagana żadna opłata.
W pozwie wskazane muszą być wszystkie najważniejsze dane dotyczące sądu, wydziału, a także dane osobowe powoda i pozwanego. Wskazuje się także listę załączników, czyli dowodów. Dołączona dokumentacja dotyczy np. leczenia lekarskiego, ale to także rachunki za lekarstwa lub zaświadczenia uczestniczeniu w zajęciach dodatkowych. To będą także wyciągi bankowe potwierdzające wysokość dochodu.
W przypadku pozwu o ponowne ustalenie alimentów procedura wygląda więc zawsze tak samo. Warto jednak pamiętać, że najbezpieczniej jest skontaktować się z doświadczonym prawnikiem. Radca prawny lub adwokat wyjaśni wszystkie wątpliwości, ale może także zapewnić skuteczne prowadzenie sprawy alimentacyjnej.